Naujausios žinios

Paukščių gripas

Šaltinis: www.agroeta.lt

Paukščių gripas (toliau – PG)– ūmi užkrečiamoji paukščių liga, sukeliama Orthomyxoviridae šeimos A tipo gripo virusų. PG serga naminiai ir laukiniai paukščiai, o kalakutai ir vištos virusui imliausi – jų gaišta iki 100 %. Taip pat gali užsikrėsti: audinės, kiaulės, šeškai, katės, beždžionės ir žmonės.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) primena, kad pavojinga užkrečiamoji paukščių liga nuo 2019 m. gruodžio pabaigos iki šios dienos pasireiškė jau keturiose ES valstybėse – Lenkijoje, Rumunijoje, Slovakijoje ir Vengrijoje. Kaimyninėje Lenkijoje užfiksuota daugiausia ligos židinių – 11 protrūkių ūkiuose ir 1 atvejis laukinėje faunoje. Slovakijoje židinys užfiksuotas smulkiame ūkyje, kur paukščiai buvo laikomi savo reikmėms. Pirmasis Vengrijoje nustatytas protrūkis pasireiškė komerciniame paukščių ūkyje.

Nors Lietuvoje paukščių gripo atvejų nenustatyta, visada išlieka didelė rizika jam patekti ir į mūsų šalies teritoriją. Tuo labiau, kad šis pavojingas virusas, paprastai pasireiškiantis laukinių paukščių migracijos laikotarpiu, šįsyk ES teritorijoje plinta neprognozuojamai ir šiam sezonui nebūdingu laiku. Labai svarbu, kad naminių paukščių laikytojai įvertintų galimą ligos grėsmę ir griežtai laikytųsi visų biologinio saugumo reikalavimų. Keliautojų, kurie šiuo metu lankosi paukščių gripą patvirtinusiose ES valstybėse, primygtinai prašoma būti atsargiems, vengti kontaktų su paukščiais, laikytis asmens higienos, iš tų šalių nesivežti paukštienos ir jos gaminių. Patvirtinus PG ūkiui taikomi apribojimai, o visi paukščiai, kiaušiniai naikinami, vykdomas pašarų, medikamentų, mėšlo utilizavimas; Vykdomi dezinfekcijos darbai.

Paukščių gripo klinika: susirgusiems paukščiams išsivysto apatija, anoreksija, sunkus kvėpavimas, diarėja, galvos edema, skiauterių ir barzdelių cianozė, kiaušinių produkcijos mažėjimas. Paukščiai, neturintys jokių klinikinių požymių, gali staigiai gaišti. Galima simptomų ir ligos stiprumo įvairovė.

Kaip plinta paukščių gripas?

Paukščių gripas plinta dėl kontakto su sergančiu paukščiu, arba per užterštą aplinką, tačiau paukščių gripo virusas neplinta oru. Ligą dažniausiai perneša paukščių gripo virusu užsikrėtę laukiniai vandens paukščiai, kurie ir užkrečia aplinką. Pavyzdžiui, užsikrėtusio paukščio išmatose gyvybingas virusas gali būti aptinkamas nuo 44 iki 105 dienų. Trukmė, kiek virusas išliks gyvybingas, priklauso nuo aplinkos sąlygų. Sveiki paukščiai užsikrečia lesdami užkrėstą lesalą arba gerdami užkrėstą vandenį. Didžiausią tikimybę užsikrėsti turi paukščiai, laikomi atviruose vandens telkiniuose ir prie jų. Paukščių gripas perduodamas netiesioginio kontakto būdu su užsikrėtusių paukščių išskyromis, ypač išmatomis, per apkrėstus pašarus, vandenį, inventorių, rūbus, avalynę.

Ar paukščių gripas pavojingas žmonėms?

Kai kurie paukščių gripo potipiai gali būti pavojingi ir žmogui, tačiau šiuo metu Europoje plintantis H5N8 paukščių gripo potipis nėra pavojingas žmonėms. Skirtingai nuo įprasto gripo viruso, paukščių gripo virusas neplinta oru, todėl kitų potipių paukščių gripo virusu žmonės gali užsikrėsti tik tiesiogiai kontaktuodami su gyvais ar kritusiais sergančiais paukščiais. Virusas išlieka ir užsikrėtusių paukščių išmatose, užkrėstame vandenyje, taip pat gali būti įkvėptas su dulkėmis. Įrodymų, kad šio gripo virusą gali perduoti žmogus – žmogui, nėra.
Ar žmonės gali užsikrėsti paukščių gripu valgydami paukštieną, kiaušinius ir kt. produktus?

Ne, nes nustačius paukščių gripą, paukščiai ligos židinyje apsvaiginami ir nugaišinami. Gaišenos ir ūkio produkcija (pvz. kiaušiniai), pašarai saugiai sunaikinami. Griežtos apsaugos priemonės taikomos ir ūkiuose, kuriuose yra įtariamas ligos protrūkis. Be to, reiktų žinoti, kad apdorojant termiškai paukščių gripo virusas žūsta.

Ar galima užsikrėsti paukščių gripu, liečiant laukinį paukštį?

Liesti rastų nugaišusių arba leisgyvių laukinių paukščių nerekomenduojama. Taip pat patartina nelesinti laukinių paukščių iš rankų, vengti kitokio tiesioginio kontakto su laukiniais paukščiais. Jeigu tenka liesti ar laikyti rankose laukinius paukščius, privalu griežtai laikytis asmeninės higienos.

Rekomendacijos mažiems naminių paukščių ūkiams:

▪ Pavasarinės ir rudeninės paukščių migracijos metu (kovo–balandžio ir rugsėjo–spalio mėn.) laikyti naminius paukščius uždarose patalpose arba aptvaruose su stoginėmis, apsaugančiomis nuo kontakto su laukiniais migruojančiais paukščiais.
▪ Naminiams paukščiams skirtą pašarą laikyti taip, kad jis būtų apsaugotas nuo laukinių paukščių, graužikų ir kitų gyvūnų, galinčių mechaniškai pernešti virusą.
▪ Nenaudoti naminių paukščių girdymui atvirų vandens telkinių vandens.
▪ Namines žąsis ir antis laikyti atskirai nuo kitų naminių paukščių.
▪ Nesilankyti kitose paukščių laikymo vietose, vengti tiesioginio kontakto su laukiniais paukščiais.

Naminių paukščių laikytojai ir savininkai turi nedelsdami pranešti VMVT teritoriniam padaliniui, jei:
paukščiams pasireiškia bet kokie klinikiniai požymiai, pagal kuriuos galima įtarti paukščių gripą, randama daug nugaišusių, per dieną paukščiai suvartoja 20 % mažiau pašarų ir vandens, sudeda mažiau kiaušinių.

Širvintų rajono valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos informacija

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*