Naujausios žinios

Pilietiškumas ne keiksmažodis

Jonė Lieponė

bernardinai.lt nuotr.

Straipsnis buvo išspausdintas birželio 20 d. laikraščio „Širvis“ 24-ame šių metų numeryje.

Skaitau „teisingausiame“ rajono laikraštyje pasakojimą apie vykdomų statybų patikrinimus su merės komentaru ir negaliu atsistebėti. Ne komentaro tonu, prie jo šią kadenciją jau spėjau įprasti. Tokia jau ta mūsų merė: kas nešoka pagal jos dūdelę, tėra vertas tik paniekos, patyčių ir pasišaipymų. Eilinį kartą stebina požiūris į kitaip manančius, t. y. opoziciją. Nesu didelė politinių subtilybių žinovė, bet kaip neabejinga pilietė puikiai žinau, kad opozicija turi būti ir jos pagrindinis uždavinys yra neleisti valdantiesiems priimti klaidingų sprendimų. Valdantieji ir opozicija yra tarsi du priešingi poliai, skirtingai matantys ir vertinantys tą patį dalyką. Jie nuolatos vieni kitiems oponuoja, vieni su kitais kovoja, bet ta kova neturi peržengti ribų, peraugti į įžeidinėjimus ir atvirą niekinimą. Manau, kad mūsų opozicija šioje kadencijoje dirba savo darbą: kontroliuoja valdančiųjų sprendimus, jų vykdymą ir, esant reikalui, teikia skundus atitinkamoms instancijoms. Dabartinė valdančioji dauguma ne vieną kadenciją buvo opozicijoje ir elgėsi lygiai taip pat, tik valdantieji tuomet buvo neabejotinai pakantesni ir iki patyčių lygio nenusileisdavo.

Kelia šypseną tas faktas, kad valdančioji dauguma irgi labai atidžiai stebi kiekvieno opozicijos nario veiksmus ir nevengia to viešinti bei daryti savas, nežinia, ar teisingas išvadas. Štai ir minimame komentare merė informuoja skaitytojus, kad kitą dieną po stadiono atidarymo opozicijos atstovas fotografavo stadioną, matyt, ruošdamasis pateikti eilinį skundą. Ar būtinai taip turėjo būti? Esu iš tų žmonių, kurie matydami pusiau pripildytą stiklinę, tvirtins, kad ji ne pustuštė, o puspilnė. Tas pats ir šiuo atveju. Juk stadionas priklauso visiems širvintiškiams. Tai kodėl rajono gyventojas negali padaryti jo nuotraukos, neužsitraukdamas įtarimų? Gal žmogus tiesiog norėjo kažkam nusiųsti naujojo statinio nuotrauką ir pasigirti, kad ir mes turime puikų objektą? Gal kiekvienas mes esame stebimi ir reiktų baimintis, dėl to, kad padarėme kažką įtartino ir būsime apkaltinti tuo, apie ką net nepagalvojome?

Bet labiausiai stebina merės požiūris į pilietiškumą. Nuolat girdime: nebūkime abejingi, elkimės pilietiškai, nepraeikime pro šalį, jei matome, kad vyksta negeri dalykai. Bet mūsų rajone pilietiškumas tapo tarsi keiksmažodžiu, ydingu dalyku. Kodėl yra blogai būti pilietišku? Nes tai reiškia, kad tavo požiūris nebūtinai sutaps su valdžios požiūriu, o taip būti negali. Kodėl eilinis pilietis, pamatęs negerovę, negali reaguoti ir jos apskųsti? Juk tai ir yra piliečio pareiga. Neseniai viena rajono gyventoja, nuolat lankanti daug metų Vokietijoje gyvenančią seserį, pasakojo, kad mūsų valdžios požiūriu ši šalis būtų tikras skundikų kraštas. Ten nesibaiminama apskųsti artimiausio kaimyno dėl ne vietoje pastatytos mašinos, ar kitokio nusižengimo. Ir tai visai nesugadina kaimyniškų santykių. Draugystė draugyste, o tvarka turi būti. Lai piliečiai skundžiasi, tai jų teisė. Lai atsakingos institucijos tikrina, tai jų pareiga. O merė ir jos komanda lai ramiai laukia patikrinimų rezultatų, jei jų sąžinė švari ir jokių pažeidimų nebūta. O tas nuolatinis piktinimasis skundais ir tų, kurie drįsta skųstis, niekinimas ir žeminimas tik didina įtarimus, kad tie skundai ne be pagrindo.

Tikrai negaliu spręsti, ar tie skundai yra teisingi ar tendencingi. Bet esu už žodžio laisvę ir viešumą. Todėl manau, kad užsipulti aktyvius piliečius, skundžiančius, jų manymu, neteisingus darbus ir poelgius, nėra teisinga. Kiekvienas pilietis turi teisę būti aktyvus, domėtis rajono reikalais, skųsti negeroves. Tai ne smerktini, o skatintini dalykai ir merės negatyvi nuomonė šiuo klausimu nedaro jai garbės.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*