Naujausios žinios

RUGSĖJO 8-OJI – PADĖKOS DIENA

Aldona Azaravičienė

Rugsėjo 8-oji dar prieškario Lietuvoje buvo švenčiama ne tik kaip religinė, bet ir kaip tautinė šventė. Ši tradicija tęsiasi nuo XV amžiaus, kai Lietuvos didysis kunigaikštis Vytautas priėmė krikščionybę ir apkrikštijo pagonimis buvusius žemaičius. Tapęs vienu galingiausiu to meto Europos valdovu, Vytautas sumanė atsikratyti unijinių ryšių su Lenkija.

O tai įvykdyti galėjo tik būdamas karūnuotas karaliumi. Tokiam Vytauto žingsniui neprieštaravo popiežius Martynas V. Vytautui pageidaujant karūnavimo iškilmės turėjo įvykti Vilniaus katedroje 1430 metų rugsėjo 8-ąją per švč. Mergelės Marijos gimtadienį. Lenkijos didikai iš Romos vežamą karaliaus karūną pakeliui sulaikė, numatytos iškilmės neįvyko, o įžeistas ir susinervinęs didysis kunigaikštis Vytautas netrukus mirė.

Tai įvyko vėlų rudenį. Tąsyk senuoju Rūdininkų girios keliu karalius Jogaila išsiruošė į Varšuvą, Krokuvą, Vavelio pilį. Vytautas panoro jį palydėti iki Trakų. Paliepė atvesti žirgą. Nesėkmingai šokdamas nusirito nuo balno, pasijuto blogai. Karieta buvo nugabentas į Trakų pilį. Po dviejų savaičių Lietuvos Didysis Kunigaikštis Vytautas mirė Galvės ežero saloje. Vytauto palaikai buvo pervežti į Vilnių ir iškilmingai palaidoti Katedros rūsyje. Aštuonias dienas visa Lietuva gedėjo savo valdovo. Žinia apie jo mirtį nuskriejo per visą Didžiąją Kunigaikštystę – nuo Trakų iki Juodosios jūros. Varpais skambino katalikų, provoslavų bažnyčios. Už Vytautą meldėsi jam ištikimi Lietuvos karaimai ir totoriai, gavę iš valdovo žemių ir privilegijų, ėję sargybą Trakų pilyje.

Po pirmojo ir vienintelio Lietuvos karaliaus Mindaugo daugiau mums nebuvo lemta turėti savojo karaliaus, kuris būtų užtikrinęs Lietuvos valstybės savarankiškumą.

Tad rugsėjo 8-oji Nepriklausomoje prieškario Lietuvoje, o vėliau ir išeivijoje lietuvių buvo švenčiama kaip Vytauto Didžiojo karūnavimo diena.

Mūsų laikais, po 1991 m. rugpjūčio 19–20 d. nepavykusio karinio pučo Maskvoje pasaulio valstybėms, tarp jų ir tuometinei Sovietų Sąjungai, pripažinus Lietuvos Respublikos nepriklausomybę, Lietuvos Aukščiausioji Taryba nutarė rugsėjo 8-ąją švęsti kaip Padėkos dieną. Tai džiaugsmo ir padėkos Dievui ir Motinai Marijai šventė.

Juolab, kad rugsėjo 8-oji yra Mergelės Marijos gimimo diena.

Taigi šios trys šventės, sutampančios tuo pačiu metu mums turėtų būti labiausiai įsimintinos.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*