Naujausios žinios

Savivaldos ar „savi valdo`s“ diena

Asociatyvi nuotrauka. Šaltinis: www.balsiai.org

Jonė LIEPONĖ

Prieš kelias dienas visas internetas mirgėjo sveikinimais savivaldos darbuotojams. Štai ir mūsų rajonas pasveikino savivaldos darbuotojus gražiu ketveriukės vaizdeliu visų ūgiu. Vienam ar kitam portale pasirodė straipsniai, kaip savivalda Lietuvos savivaldybėse transformuojasi į savi valdo. Saulius Nefas savo rašinyje pasakojo apie Kauną, o skaitai ir galvoji, ar tik ne Širvintų savivaldą jis turi omenyje. Štai frazė, kuri apibūdina mūsų rajono kasdienybę taip taikliai, kad net šiurpuliukai per kūną perbėga skaitant: „Sunku protu suvokti, kad Lietuvos demokratinėje valstybėje, o ne kokiame Tadžikistane ar Turkmėnistane prievarta būtų reikalaujama, kad administracijos darbuotojai pakeistų savo politines pažiūras ir stotų į mero partiją ar judėjimą. Deja, tokie masiniai seniūnų partijų keitimai vyko Kėdainiuose Uspaskicho-Muntiano laikais, vėliau stebėjome Druskininkų „trilerį“, kuris vadinosi „vsio zakonno“ druskininkiečių labui, o dabar stebime dalies Kauno rajono prijungimo prie Kauno epopėją.“ Čia Širvintų rajonas neminimas, bet ar jums nieko neprimena seniūnų ir seniūnaičių situacija? Man primena ir rašiau apie tai anksčiau nei Nefas. Tik, matyt, čia dera prisiminti patarlę „šuns lojimas į dangų neina“. O juk šunims dažnai mus prilygina aukščiausioji mūsų valdžiukė. Kiek kartų teko girdėti: „Šunys loja, o karavanas eina“. Na va, kiek nesistebėk, o vis atsigręžti tenka į senolių išmintį.

Nefas teigia apie savivaldos saugiklius, kad jos neuzurpuotų centrinė valdžia. Tik mūsų atveju galima teigti, kad centrinei valdžiai giliai ant mūsų… Deja, mes patys, jūs, jūsų artimieji leidžiame savo pilietines teises uzurpuoti ir naikinti iš vidaus, kaip čia tiksliau pasakius, drakonams, karaliukams arba dar geriau, kaip pirmos kadencijos pradžioje pati save pavadino karaliene. O tokių ir panašaus pobūdžio pasakymų: „Aš šiandien dienai vadovauju rajonui, man patikėjo žmonės. Ir tą, ką aš darau, aš manau, kad aš darau teisingai, aš visą laiką viską teisingai darau“, jau ant rankų pirštų nebesuskaičiuočiau. Tai ką čia kalbėti apie aktyvių Širvintų piliečių išklausymą bei tarimąsi su jais.

Vis pagalvodavau, kas nutiko su širvintiškiais, kurie tokio laisvės ir lygybės epochos klestėjimo laikotarpiu susitaiko su diktatorišku valdymu. Dar maniau, kad „savi valdo“ principas gajus tik mūsų rajone, juk Kėdainiai atsibudo. Ir, pasirodo, kad klydau. Panašios „demokratijos“ laikus išgyvena Druskininkai, Anykščiai, Panevėžys ir kas labiausiai stebina – Kaunas. Po Nefo straipsnio klausimas kiek pakito. Dabar imu klausti savęs – kas nutiko su lietuviais. Gal jie pavargo nuo demokratijos, gal kiek per drąsi pasirodė konservatyvumą mėgstančiam lietuviui. Gal baugina tai, kad demokratija reikalauja lygybės ir vis platesniais aspektais. Į visus iškylančius klausimus gal net turiu ne po vieną atsakymą.

Tik liūdina tai, kad demokratinius principus puoselėję ir bandę išsaugoti politikai traukiasi iš jos, gal tiksliau bėga iš nevilties, kad negali sustabdyti uzurpacijos proceso. Ko tikėtis, ogi nieko gero. Toliau ir jau mažiau kliudomi mūsų „išrinktieji“ vykdys keršto ir kitų menkinimo politiką. Iš šalies rodos, kad susibūrusi komanda žaidžia žaidimą „kas pasaulyje gudresnis, ir krūtesnis, ir naglesnis“. Apie grožį neverta kalbėti, juk gražesnių aplink ir nerasime. Ar bus tame žaidime laimėtojų? Nemanau. Pralaimėsime visi.

Vytas Šimonėlis taikliai apibūdino mūsų „savi valdo‘s“ portretą: „Šiandien vietinė savivalda netvari, o pas mus – privatizuota. Pasirodo, pakanka kelių mėnesių, kad visa valdžia atsidurtų kelių žmonių, savivaldybę suvokiančių kaip nuosavą uab-ą, rankose. Visos savivaldos institucijos lyg ir veikia, bet jos nieko nesprendžia, jos tik aptarnauja vietinį valdžiažmogį (-ius).“

Su savi valdo‘s diena jus visus ir sveikinu. Atviruko visu ūgiu nepridėsiu, nes tanko dar neįsigijau, o be jo nesužavėsiu.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*