Naujausios žinios

Širvintų rajono savivaldybės administracija pralaimėjo teismą ir nepažabojo žiniasklaidos

Tarybos narys
Virginijus SARPAUSKAS
Nuotraukos autoriaus

2015 metų kovo 1 diena. Prasidėjo šviesiausia Naujausiųjų laikų Širvintų rajono savivaldybės istorija.

2016 metų spalio 9 diena. Pagaliau prasidėjo Žaliausia Naujausiųjų laikų Lietuvos Seimo kadencija.

2016 lapkričio 22 diena. Naujai paskirtas ministras pirmininkas Saulius Skvernelis pradėjo eiti naujuoju neasfaltuotu savo keleliu.

2017 metų gruodžio 22 diena. Praėjo vieneri metai ir vienas mėnuo ir, kad ministras pirmininkas Saulius Skvernelis nesijaustų toks vienišas, jis į Vyriausybės kanclerio pareigas paskyrė ilgametį savo bendražygį Algirdą Stončaitį.

2018 metų birželio 8 diena. Ėjo tretieji startinės Kadencijos metai. Širvintos dar tiek automobilių su švyturėliais nematė. Pas brangią Širvintų merę apsilankė trys Naujausiųjų laikų karaliai – Ministras Pirmininkas Saulius Svernelis, Vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis ir premjero patarėjas Skirmantas Malinauskas. Ne tie žmonės, kurie būtų atvažiavę be Aukso, Miros ir Smilkalų.

Žmonės džiaugėsi, gyrė brangią merę už permainas, surinktas šiukšles, pasodintas gėles ir trinkeles. Švietė saulė, skambėjo taurės, spragsėjo fotoaparatai.

Tačiau ne visi elgėsi taip, kaip reikia.

Tos pačios dienos vakare LNK televizija rodo laidą „LNK.lt: Premjerui – skundai dėl Širvintų merės Ž. Pinskuvienės“.

Nuo šio momento istorija tampa kur kas oficialesnė.

2019 m. sausio 24 diena.

Vilniaus miesto apylinkės teismas 2019 m. sausio 24 d. nagrinėjo bylą pagal ieškovės Širvintų rajono savivaldybės administracijos ieškinį atsakovei uždarajai akcinei bendrovei „Laisvas ir nepriklausomas kanalas“ dėl tikrovės neatitinkančių duomenų per visuomenės informavimo priemonę paneigimo.

Ginčo esmė

Ieškovė Širvintų rajono savivaldybės administracija kreipėsi į teismą, prašydama įpareigoti atsakovę uždarąją akcinę bendrovę (toliau – UAB) „Laisvas ir nepriklausomas kanalas“ paneigti reportaže „Premjerui – skundai dėl Širvintų merės Ž. P.“ tikrovės neatitinkančius duomenis. Ieškovė prašė įpareigoti atsakovę paskelbti reportaže nurodytų aplinkybių paneigimą, o būtent, kad: 1) Širvintų rajono savivaldybės tarybos nario V. Š. reportaže „Premjerui – skundai dėl Širvintų merės Ž. P.“ nurodyta informacija dėl Širvintų rajono savivaldybėje vykdomo projekto „Sporto komplekso Širvintų mieste įkūrimas“ ir projekto „Socialinio būsto fondo plėtra Širvintų rajone“ neatitinka tikrovės; 2) Širvintų rajono savivaldybės projekto „Socialinio būsto fondo plėtra Širvintų rajone“ 1 kv. m kaina nėra 1 400 Eur dydžio suma, kaip nurodė Širvintų rajono savivaldybės tarybos narys V. Š.; 3) Širvintų rajono savivaldybėje vykdomi projektai atitinka teisės aktų reikalavimus ir jokių pažeidimų nustatyta nebuvo. Taip pat prašė teismo įpareigoti atsakovę pašalinti reportažą iš visų visuomenės informavimo šaltinių ir užtikrinti, kad aukščiau nurodyti paneigimai būtų publikuoti tokia pačia apimtimi, kaip ir reportažas.

Ieškinyje (Ieškovė) nurodė, kad atsakovei priklausančioje interneto svetainėje lnk.lt buvo publikuotas video reportažas „Premjerui – skundai dėl Širvintų merės Ž. P.“, kuris taip pat buvo transliuojamas ir atsakovės, t. y. televizijos kanalo LNK laidoje „Žinios“. Pažymėjo, jog šis reportažas buvo pradėtas pasakojimu apie Ministro Pirmininko vizitą Širvintų rajono savivaldybėje. Nors pačioje reportažo pradžioje buvo apklausti Širvintų rajono savivaldybės gyventojai, kurie teigiamai atsiliepė apie vietos savivaldos indėlį miesto labui, pats reportažas vėliau buvo paremtas vien opozicijos nario ir kitų asmenų, kurie nėra vietos savivaldos šalininkai, tikrovės neatitinkančia informacija, siekiant supriešinti visuomenę su ieškove ir Širvintų rajono savivaldybės mere. Reportaže kalbėta apie demokratijos nebuvimą, galimai neteisėtas ieškovės vykdomas viešųjų pirkimų procedūras. Atsakovė neužtikrino teisingos, nešališkos informacijos pateikimo, o reportaže pateikė melagingą informaciją ir tuo šiurkščiai pažeidė ieškovės dalykinę reputaciją.

Ieškovė ieškinį taip pat grindė aplinkybe, jog reportaže Širvintų rajono savivaldybės tarybos narys nurodė, kad „Mes galime nustebinti ne tik Širvintas, bet ir visą Lietuvą. Kad pas mus socialinio pastato 1 kv. m kaina be išorės inžinerinių tinklų sklypo ribos yra 1 400 Eur/kv. m, kad mes statome baseiną kartu (…) šiuo metu su Palanga, Vilniaus, Fabijoniškių ir Širvintų. (…) Širvintų kaina yra 56% didesnė negu likusių Palangos ir Fabijoniškių.“ Pasak ieškovės, ši informacija neteisinga, o atsakovė, prieš publikuodama šią informaciją, jos nepatikrino. Atkreipė dėmesį, kad Širvintų rajono savivaldybėje statomo sporto komplekso 1 kv. m kaina yra didesnė tik už Palangos komplekso 1 kv. m kainą, tačiau Vilniaus, Klaipėdos kompleksų kaina, taip pat atsižvelgiant į komplekso plotą, nėra mažesnė, o didesnė už Širvintų rajono savivaldybėje statomo komplekso kainą. Taigi, vartotojai pagal tokį pateiktą reportažą buvo iš esmės suklaidinti, jiems pateikiant tikrovės neatitinkančią informaciją. Atsakovė nepatikrino ir neįvertino Tarybos nario pateiktos informacijos.

Pirmosios instancijos teismo sprendimo esmė

Vilniaus miesto apylinkės teismas 2019 m. sausio 24 d. sprendimu ieškinį dėl tikrovės neatitinkančių duomenų per visuomenės informavimo priemonę paneigimo atmetė. Priteisė iš ieškovės Širvintų rajono savivaldybės administracijos atsakovės UAB „Laisvas ir nepriklausomas kanalas“ naudai 3 085,50 Eur atstovavimo išlaidų.

Tačiau:

Ieškovė Širvintų rajono savivaldybės administracija pateikė apeliacinį skundą, kuriuo prašo panaikinti Vilniaus miesto apylinkės teismo 2019-01-24 sprendimą ir priimti naują sprendimą – ieškinį tenkinti visiškai.

Kai ieškai, ko nepametei, baigtis tokia

2019 metų lapkričio 28 dieną, Vilniaus apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija, susidedanti iš teisėjų Loretos Bujokaitės (kolegijos pirmininkės ir pranešėjos), Visvaldo Kazakiūno ir Žilvino Terebeizos, apeliacine rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo ieškovės Širvintų rajono savivaldybės administracijos apeliacinį skundą dėl Vilniaus miesto apylinkės teismo 2019 m. sausio 24 d. sprendimo, priimto civilinėje byloje pagal ieškovės Širvintų rajono savivaldybės administracijos ieškinį atsakovei uždarajai akcinei bendrovei „Laisvas ir nepriklausomas kanalas“ dėl tikrovės neatitinkančių duomenų per visuomenės informavimo priemonę paneigimo.

Apeliacinės instancijos teismo argumentai ir motyvai (esminės citatos):

Europos Žmogaus Teisių Teismas (toliau – EŽTT) yra ne kartą nurodęs, kad saviraiškos laisvė turi savo ribas, net jei diskutuojama visuomenėje svarbiais bendrojo intereso klausimais.

Pagrįsta ir objektyvi kritika yra ginama, jeigu yra reiškiama tinkamai – neįžeidžiant asmens, nesiekiant jo žeminti ar menkinti, o turint pozityvių tikslų – norint išryškinti asmens ar jo veiklos trūkumus ir siekiant juos pašalinti.

Europos Žmogaus Teisių Teismas savo praktikoje yra pažymėjęs, jog žiniasklaida turi teisę pasikliauti kalbų ar pranešimų turiniu, išsakytų viešojo asmens ir ji nėra įpareigota atlikti šios informacijos nepriklausomo tyrimo. EŽTT akcentuoja, kad atsakomybės taikymas žurnalistams už pagalbą paskleisti informaciją trečiajam asmeniui interviu forma netoleruotinai apsunkintų spaudos galimybes prisidėti prie diskusijos viešąjį interesą sudarančiais klausimais.

Viešo asmens kritikos ribos yra platesnės, ypatingai kai kalbama apie piniginių lėšų panaudojimą, susijusį su viešuoju interesu. Viešasis asmuo turi parodyti didesnę toleranciją kritikai ir pastaboms nei privatus asmuo, kai kalbama apie jo vykdomą veiklą, priešingu atveju būtų pažeistas Konvencijos 10 straipsnis.

Sprendžiant dėl asmens, paskleidusio duomenis apie viešąjį asmenį ir jo valstybinę ar visuomeninę veiklą, atsakomybės svarbiausia yra duomenų paskleidimo tikslas ir juos paskleidusio asmens elgesys. Jeigu duomenis paskleidęs asmuo veikė sąžiningai, t. y. pagrindinis jo tikslas buvo informuoti visuomenę apie viešąjį asmenį ir jo veiklą tokiais klausimais, kuriuos visuomenė turi pagrįstą ir teisėtą interesą žinoti (yra viešasis interesas), tai informacijos netikslumai arba agresyvi atakuojanti kritika nėra pagrindas tam asmeniui taikyti atsakomybę.

Remiantis išdėstytais argumentais, apeliacinės instancijos teismas sprendžia, jog pirmosios instancijos teismo priimtas sprendimas yra teisėtas ir pagrįstas, todėl atsakovo apeliacinis skundas atmetamas kaip nepagrįstas. Apeliacinės instancijos teismas palieka skundžiamą pirmosios instancijos teismo sprendimą nepakeistą (Civilinio proceso kodekso 326 straipsnio 1 dalies 1 punktas).

Dėl bylinėjimosi išlaidų

Apeliacinės instancijos teismas su pirmosios instancijos teismo atliktu bylinėjimosi išlaidų paskirstymu sutinka, todėl pirmosios instancijos teismo sprendimo dalis dėl bylinėjimosi išlaidų pakeitimo paliktina nepakeista. (UAB „Laisvas ir nepriklausomas kanalas“ naudai 3085,50 Eur atstovavimo išlaidų).

Apeliacinės instancijos teismas pateiktą apeliacinį skundą byloje atmetė. Atsakovė UAB „Laisvas ir nepriklausomas kanalas“ pateikė į bylą duomenis, jog už atsiliepimo į apeliacinį skundą parengimą patyrė 907,50 Eur bylinėjimosi išlaidų. Kadangi apeliantės skundas atmestas, atsakovės UAB „Laisvas ir nepriklausomas kanalas“ patirtos bylinėjimosi išlaidos priteisiamos iš apeliantės.

Vilniaus apygardos teismas nutarė:

Vilniaus miesto apylinkės teismo 2019 m. sausio 24 d. sprendimą palikti nepakeistą.

Priteisti iš apeliantės Širvintų rajono savivaldybės administracijos, j. a. k. 188722373, atsakovės uždarosios akcinės bendrovės „Laisvas ir nepriklausomas kanalas“, j. a. k. 123026090, naudai 907,50 Eur jos patirtų bylinėjimosi išlaidų atlyginimui.

Tokia istorijos pabaiga. Bylos praloštos, reikės tenkinti abi priteistas sumas. 3085,50 Eur ir 907,50 Eur. Viso 3 993 eurai.

Nors byla yra nuasmeninta, bet nėra sunku nuspėti, kas yra merė Ž.P. ir tarybos narys V.Š.

Su visa byla galima susipažinti adresu https://e-teismai.lt/byla/136892255124887/e2A-1616-603/2019?fbclid=IwAR2eqkSIuVn2y9cCD65FbzDrm8lnH_49w29JL6iVFpNduepLEmwvI-OOV_s#

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*