Naujausios žinios

Vošterių „Lino namai“ – mūsų sveikatos tvirtovė (V d.)

Straipsnis buvo išspausdintas  kovo 29 d. laikraščio „Širvis“ 13-ame šių metų numeryje.

Kaip greit bėga laikas, jau kita savaitė ir aš vėl trukdau poną B. Vošterį, nes reikia informacijos straipsniui. Nors ūkininkas labai užimtas: jam reikia atsigabenti trąšų, paruošti techniką pavasario darbams, tačiau skaitytojų sveikata ir bendras gėris yra svarbiau. Dar primenu, jog prieš savaitę ponas Bronislovas žadėjo su manimi kalbėtis apie naudingus augalus, kurie auginami Vošterių laukuose. Atidėjęs visus darbus, skyrė laiko pokalbiui su manini. O tema labai jau intriguojanti ir aktuali: „KAIP SUSTABDYTI SENATVĖS PROCESUS“.

– Taigi kaip sustabdyti senatvės procesus?

– Visiems gerai žinoma gydytoja Filomena Taunytė, būdama 86 metų, skaitė paskaitas, kurių buvo įdomu klausyti, rašė knygas, kurios kelia didelį susidomėjimą. Buvo sąmojinga, turėjo humoro jausmą, aštrų protą ir puikią atmintį. Tam, kad sulauktume garbingo amžiaus ir liktume darbingi iki 80 metų, o sulaukę devyniasdešimties apsitarnautume patys nevargindami aplinkinių, patarčiau:

  1. Sveikata reikia rūpintis jau vaikystėje (žinoma, tai tėvų pareiga), o ką įprasime daryti ankstyvoje vaikystėje, taps gyvenimo norma, o įprotis sveikai gyventi – gyvenimo būdu.
  2. Gulti rekomenduočiau tuo pačiu metu. Idealus miegas trunka 7–9 valandas, kai kam pakanka 6 valandų, tačiau nereikėtų miegoti daugiau nei 10 valandų. Geriausia miego kokybė nuo 21 val. iki 3 val. Popiečio laiku bent 30 min. prigulti „grožio“ miego.
  3. Vengti stresinių situacijų, vienatvės. Stresas sendina ir rūgština organizmą.
  4. Aktyviai gyvenkite! Mažai judant, auga svoris. Kasdien nueikite minimalią kelio atkarpą gryname ore, kitą dieną – vienu žingsniu daugiau. Gilus, lėtas kvėpavimas ore padeda normalizuoti PH, organizmas gauna daugiau deguonies, pagreitina rūgšties pašalinimą, pagerina jaunėjimo procesus.
  5. Tinkamai maitinkitės, nenaudokite cheminių papildų. Rinkitės tik natūralų ekologišką maistą, beje, jį kramtyti privalu 20 kartų, sveikais, išgydytais dantimis, labai svarbu gauti tinkamą kiekį omega-3. Tai riebalų rūgštys yra vienos svarbiausių statybinių mūsų organizmo ląstelių medžiagų. Pats žmogaus organizmas šių rūgščių nesigamina, todėl jų pakankamai turime gauti su maistu. Organizmui negaunant reikiamų mikroelementų, padidėja sąnarių skausmai, o kartu mus perspėja, kad atsirado pakitimų ne tik sąnariuose.
  6. Gyvenkite be rūkalų ir alkoholio.
  7. Gerinkite atmintį: mintinai mokykitės patinkančius tekstus, spręskite kryžiažodžius.
  8. Teigiamos emocijos, juokas, pakili nuotaika, šypsena – tai priemonė ne tik pailginti savo gyvenimą, bet ir praskaidrina nuotaiką aplinkiniams.

Nesirūpindamas sveikata, ilgai sveikas negali būti. Sveikata – dovana, kurią žmogus turi pasidovanoti pats sau. Mūsų organizmas gyvena nuolat atsinaujindamas, jame be perstojo vyksta regeneracijos procesai. Jų metu susidėvėjusios, pažeistos ląstelės keičiasi naujomis, funkcionaliomis. Šis natūralus mechanizmas veikia senėjimo procesą. Mūsų organizmas yra panašus į didelę statybų aikštelę, kurioje visą parą vyksta statymo, tikrinimo ir griovimo darbai. Net kai ilsimės, mūsų kūne vyksta intensyvus ląstelių darbas. Nuo to, kad nuolat atsinaujina gausybė ląstelių, organizmas tampa jaunas ir sveikas. Deja, smegenų ir nervų ląstelės neatsinaujina.

Kaip pailginti gyvenimą? Pirmiausia mokėti jo netrumpinti. Senatvę gali sėkmingai atitolinti rūpestis savo sveikata, gerai sutvarkyta darbo ir poilsio sistema. Senyvas amžius turi būti aktyvios veiklos metas. Senatvė „nesena“, kai ji aktyvi. Net ir jaunus žmones sendina tinginystė, drybsojimas, nieko neveikimas. Reikia nuolat rūpintis darbingumo palaikymu ir kuo ilgiau jį išlaikyti. Gyventi, kad dirbtum, ir dirbti, kad gyventum, tačiau dirbti – protingai, ne iki išsekimo. Jei dirbsime vien dėl pinigų ir be poilsio, be atostogų, prarasime sveikatą, kurios nesugrąžins jokie pinigai.

Nuovargiui, stresui pašalinti, odai pajauninti labai tinka pirtys. Tai unikali priemonė pamiršti sąnarių ligas. Sąnariams ir stuburui patinka šiluma, nes taip lengviau jie aprūpinami krauju. Pirtyje lengvai pašalinamos sustabarėjusios odos ląstelės. Grūdinimasis padeda užkirsti kelią įvairioms ligoms. Jei nenorite bėgti į lauką ar piltis ant savęs šalto vandens, reikėtų, pasikaitinus kūną, ištepti sėmenų aliejumi. Per odą į sąnarius ir raumenis patenks daug mineralų, vitaminų, polinesočiųjų rūgščių. Oda taps švelni lyg po SPA procedūrų. Linų sėmenys turi daugybę biologinių savybių, įskaitant antinitozines, antigrybines, antioksidantines, netgi antitumorines, antimutagenines. Tyrimais nustatyta, jog sėmenys gali būti vartojami kaip antialergenai.

Sėmenų aliejus mokslininkų dėmesį patraukė dėl gebėjimo veikti vėžines ląsteles. Žmogaus virškinamajame trakte linų sėmenis veikia bakterijos. Sėmenys paverčiami hormonų tipo junginiais, galinčiais kovoti su kai kuriomis vėžio formomis, t. y. krūties ir prostatos vėžiu.

Pokalbį pradėjome kaip nesenti. Supratau, kad kai ką dariau teisingai, bet daug ko nežinojau. Dabar jau taisysiu kai kurias klaidas. Tikriausiai teks kai ko atsisakyti. Tačiau kai prakalbote apie vėžinius susirgimus, pagalvojau, gal šia tema padiskutuokime kitą kartą?

– Taip. Čia jau kita tema. O savo sveikata reikia rūpintis, kai esi sveikas. To linkiu visiems „Širvio“ skaitytojams. Kitomis temomis pasikalbėsime kitu laiku.

– Ačiū Jums už pokalbį ir sugaištą brangų laiką.

B.Vošterį kalbino Valda Patinskienė

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*