Naujausios žinios

Nauja alternatyva Vikipedijai

Laura Kirtiklienė

Šaltinis: www.lietuvai.lt

„Enciklopedija Lietuvai ir pasauliui“ (ELIP) – tai visuotinių žinių kaupykla lietuvių kalba, kuria nemokamai gali naudotis kiekvienas. Šioje enciklopedijoje siekiama vienoje vietoje sujungti informaciją, skelbtą spausdintose ir virtualiose enciklopedijose, specializuotuose žinynuose, mokslo darbuose, žodynuose, bibliotekų ir muziejų saugyklose. Enciklopedijos Lietuvai ir pasauliui bendruomenė kviečia visus dalyvauti talkoje, kuriant informacinį turinį, taip prisidedant prie Lietuvos informacinio paveldo išsaugojimo. Ji skirta ne tik Lietuvai, bet ir pasauliui, todėl enciklopedijoje rasite informaciją ir apie daugelį kitų šalių, jų asmenybių, reiškinių ir t. t. Lietuva – tai tik atspirties taškas, nuo kurio puoselėjama žinių sklaida visomis enciklopedinėmis kryptimis, neapsiribojant geografiniu, tautiniu ar kalbiniu principu.

Ši svetainė buvo sukurta prieš penkerius metus, kai dėl netvarkos, nelankstumo ir įvairių kitų problemų lietuviškoje enciklopedijoje Vikipedija atsirado žmonių, kurie nuo jos atsiskyrė ir įkūrė atskirą portalą. Šiai grupei priklausė tokie žmonės kaip informatikas Vitas Povilaitis, kraštotyrininkas Algirdas Vilkas, anapilin iškeliavęs žurnalistas Rimantas Lazdynas ir dar keli asmenys.

2012 m. Lietuvos ryšių reguliavimo tarnyba suteikė leidimą Lietuvos kompiuterininkų sąjungai naudoti domeną „lietuvai.lt“. Tai ir tapo oficialia įkūrimo data.  Vilniaus universiteto Matematikos ir informatikos instituto Kompiuterių tinklų laboratorijos vedėjas dr. Aurimas Rapečka yra vienas iš šios enciklopedijos įkūrėjų. Jo teigimu ši enciklopedija, tai galimybė realizuoti savo, kaip redaktorių, norus. Taip atsirado visiškai naujas skirsnis „Gyvosios gamtos enciklopedija“ su gausių publikacijų skaičiumi, „Mažosios tautosakos enciklopedija“, pradėta vystyti atskira sritis – mokyklų tiklalapių sričių kūrimas, kurio vienas iš tikslų – surinkti nuo 1920 m. baigusių mokyklas mokinių laidų sąrašus ir pan.

Idėjos autoriui, A. Rapečkai, kuris yra ir tinklalapio www.vietovės.lt įkūrėjas, kilo mintis panaudoti sukauptą virtualių turų po Lietuvos gyvenvietes kolekciją. Kadangi Vikipedijoje atsirado nauji reikšmingumo kriterijai, to padaryti nepavyko, teko sukurti atskirą svetainę ir kurti enciklopediją pagal savo mintis ir koncepciją.

Šios iniciatyvios grupės narys informatikas V. Povilaitis mano, kad kilę ginčai Vikipedijoje, diskusijos, jog ne viskas turi būti plačiai ir išsamiai publikuojama, o tik kas svarbiausia, paskatino kurti kažką nauja šalia Vikipedijos. Taip susibūrė nauja žmonių grupė ir užgimė portalas „lietuvai.lt“. Dabar dalis informacijos yra perkelta iš Vikipedijos, bet jos tvarkymui kviečiami  ir nauji žmonės. Tai norint padaryti, tereikia registruotis. Jums bus suteikta teisė papildyti ir redaguoti turimą ir kelti naują informaciją. Šiuo metu yra dedama lietuvių enciklopedijos, išleistos Bostone, išvestinės versijos 16 t. Vedamos derybos dėl didelio leidinio „Lietuvos kariuomenės karininkai 1918–1933 m.“ skaitmeninimo ir įkėlimo. Kviečiami pačių įvairiausių specialybių žmonės kartu kurti patį geriausią produktą.

Šioje laisvoje ir atviroje enciklopedijoje, kuria gali naudotis bet kas, šiuo metu jau yra sukaupta apie  2,5 milijonų straipsnių. Per dieną šią enciklopediją dabar aplanko apie 500 lankytojų, bet padėtis po truputį gerėja, fiksuojamas lankytojų skaičiaus didėjimas. „Kuriame naudingą visuomenei projektą. Čia žmonės gali rasti geresnės kokybės straipsnius nei Vikipedijoje, nes bendraujama su gyvais žmonėmis, jų palikuonimis ir taip pagerinama biografinių strtaipnsių kokybė. Sričių iš tikrųjų labai daug, bet aktyvių žmonių – vienetai. Situacija tokia, kad visuomeniškai dirbančių žmonių labai mažai.“ – mintimis dalinasi A. Rapečka.

Informacijos patikimumas enciklopedijoje yra siekiamybė, nes apskritai internete esanti informacija dažnai būna netiksli. Ji gali nuolatos kisti. Juk pasitaiko, kad ir dabar istorija yra perrašoma vadovėliuose atsiradus naujiems faktams, atradimams. Šiam portalui trūksta aktyvių specialistų, todėl informacijos patikrinimo procesas yra labai lėtas.

Svetainėje www.lietuvai.lt  naudojamas semantinis komponentas, kai padarius keitimą vienoje vietoje, savaime pataisoma visa su keičiamu faktu susijusi informacija visuose susijusiuose straipnsiuose.

Kodėl žmonės taip aukojasi, skirdami savo laiką, pinigus, jėgas, ieškodami žinių ir informacijos? Štai kaip atsako šios enciklopedijos vienas iš autorių A. Rapečka: „Buvo laikas, kai apvažinėjau apie 2 000 gyvenviečių. Tiesiog galvojau, kad  aš noriu keliauti ir pamatyti bei kitiems nufilamvęs parodyti  Lietuvą. Taip nušausiu du zuikius. Šį darbą pradėjau prieš 5 metus, nuo 24 m. Nuvažiuoju vienas ir filmuoju pasivažinėjimą. Įmetu į „youtubą“. Mano filmukai jau peržiūrėti paie 1,5 milijono kartų. Juos peržiūri emigrantai, tų vietovių gyventojai, tie kurių šaknys yra tuose kaimuose. Kelionės buvo finansuotos iš mano kišenės. Kas į Egiptą keliauja, o aš pasirinkau tokias keliones.

Meilė Lietuvai yra didelė, turėjau daug galimybių emigruoti, bet man patinka Lietuva. Labai gražus kraštas su gerais žmonėmis.“

Kviečiame visus, norinčius dalyvauti talkoje registruotis, įsijungti į bendrą veiklą ir net tapti savo tematikos redaktoriais, apsilankant ir pirsidedant prie informacijos paveldo išsaugojimo. www.lietuvai.lt

.„Enciklopedija Lietuvai ir pasauliui“ pagrindinį dėmesį skirs savanoriškumui, kuris bus ne pasyviai stebimas, bet tai skatinama ir organizuojama: ieškomi įvairių sričių specialistai, vykdomas metodinis planavimas ir veiklos organizavimas.

Parengta pagal Lietuvos radijo laidą „Žinių amžius“.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*