Naujausios žinios

Paslaptingi Širvintų miesto upeliai

Straipsnis buvo išspausdintas  liepos 26 d. laikraščio „Širvis“ 30-ame šių metų numeryje.

Yra toks posakis: visi keliai veda į Romą. O visų upelių kelias baigiasi upėse. Taip yra ir su Širvintų miesto upeliais. Taip, gal tai daugelį nustebins, bet Širvintos anksčiau turėjo daugybę upelių. Nagrinėjant senus žemėlapius, tai aiškiai matyti. Ir miesto ribose, ir už Plento gatvės, ir už Kalnalaukio gatvės. Tiesa, dauguma jų atsidūrė po žeme, buvo įsprausti į betoninius vamzdžius. Dalis upelių atkarpų virto tvenkiniais, ir, kad tai iš tiesų yra užtvenkti upeliai, dažniausiai pamirštam. O gaila.

Prisiminti užmirštus upelius paskatino pastarųjų dienų potvyniai. Širvintos įsikūrusios žemose lygumose. Gruntinis vanduo labai aukštas. Todėl natūralūs, ar šiek tiek žmogaus rankos pakoreguoti upeliai Širvintoms buvo išsigelbėjimas. Pavasario polaidžio ar stiprių liūčių vanduo nutekėdavo į upę. Bet miestas plėtėsi, žmonėms norėjosi vientisumo, todėl nutarė upelius paslėpti po žeme. Tiesa ne visus. O kai įspraudė upelius į betoninius vamzdžius po žeme, ne visada darbus atliko kokybiškai. Tiesa, daug lėmė tuo metu turimų medžiagų ir įrankių kokybė. Gal dar yra nutikę taip, kad, vykdant statybos darbus, per užmaršumą, ar aplaidumą dalis vamzdyno buvo pažeista.  Nuo seno žmonės žinojo, kad su vandeniu nepakariausi.

Gruntinis vanduo vieną kartą suradęs kelią, užtvenktas kaip mat prasigrauš šalia. Kaip tai galimai yra nutikę su vienu upeliu, pabandysim papasakoti. Vienas upelis savo kelią pradeda ties Ramunių gatve, bėga šalia Aušros gatvės. Tiesa, darbščių žmonių dėka, jis virtęs tvenkiniais, puošiančiais mūsų miestą. Vėliau kerta Plento gatvę ir išplatėja į tvenkinį. Čia vieša miesto erdvė ir tvenkinyje žvejai dažnai bando laimę. Bet čia upelio kelias nesibaigia. Kaip rodo senieji žemėlapiai, jis statmenai kerta P. Cvirkos gatvę. Senuose žemėlapiuose (1950, 1963 m.) virš šio upelio buvo tiltas… Kirtęs gatvę, upelis dar šiek tiek tekėjo tiesiai, o vėliau suko į dešinę – upės pusę. Dabar šioje vietoje yra poliklinika. Upelio vingis po ja. Nežinia, ar upelis vamzdžiuose pasilikęs po poliklinika, ar perkeltas arčiau. Kaip bebūtų, upelis ir tunelis, kuris jungia polikliniką ir ligoninę, yra šalia arba kertasi. Kaip matosi žemėlapyje, upelis kerta Vilniaus gatvę ties 61 namu arba po juo. Tada nuo kalnelio vis kairiau, jo kelias pasibaigdavo įsiliejimu į Širvintos upę beveik už senosios muzikos mokyklos, ties Vilniaus gatve 96, pasibaigdavo, nes šios upelio dalies senai nesimato. Galimas dalykas, kad užsinešė žemėmis, ar šiaip niekas neišsaugojo. Bet tai ir yra didelė problema. Nes vanduo nerasdamas kelio į upę, galimai, išsiveržė į ligoninės ir poliklinikos rūsius.

Pakeliaukim kartu su šiuo upeliu žemėlapyje ir nuotraukose. Jeigu žinote daugiau su Širvintų upeliais susijusių istorijų ar turite senų nuotraukų, rašykite el. laišką adresu: manosirvintos@gmail.com.

Tinklaraščio „Mano Širvintos“ informacija.
V. Sarpausko nuotraukos

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*