Naujausios žinios

„Vyčių rinktinės žygis“ per Kernavę

„Širvio“ informacija

Rugsėjo pabaigoje Lietuvos žemaitukų arklių augintojų asociacija ir Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamentas organizavo „Vyčių rinktinės žygį“, kurio maršrutas buvo Kaunas–Rukla–Kernavė–Vilnius. „…lietuviai yra sena karių tauta, o karinė pareigybė – leitis, Lietuvos valdovo valios vykdytojas ir rinktinis karys, davė pavadinimą ir mūsų valstybei – Lietuvai ir tai atsispindi mūsų Valstybės herbe – Vytyje. Nėra geresnio būdo prisiminti šalies istoriją bei puoselėti naująją, kaip sėsti ant žirgo ir joti Tėvynės keliais ir pagerbti jos kūrėjus bei didvyrius“, – apie žygio tikslą pasakoja organizatoriai.

Vyčio rinktinės žygio idėją įgyvendinti susirinko apie pusšimtis raitelių bei kelios karietos. Net keturiolika raitelių bei žirgų buvo iš Širvintų rajono. Prie žygeivių prisijungė Rukloje dislokuoti Vokietijos vadovaujamo NATO priešakinių pajėgų bataliono grupės kariais, kurie šiam žygiui rengėsi treniruodamiesi Kernavėje pas Česlovą Marcinauską.

Penktadienį susirinkę iš įvairių Lietuvos kampelių žygio dalyviai pajudėjo nuo Kauno Laisvės kario paminklo ir žirgais keliavo į Rūklą, kurioje juos svetingai pasitiko kariai. Ten žygeiviai buvo sočiai pamaitinti bei apnakvindinti. „Pirmąją dieną mus lydėjo smulkus lietutis, bet mes nespėjome sušlapti. Jei nekreiptume dėmesio į dulksną, tai oras buvo puikus. Be to, ir žirgai, ir raiteliai buvo ryžtingai nusiteikę…“ – įspūdžiais apie žygio pradžią dalinosi jo dalyvė Lina Petrylienė.

Šeštadienio rytą, pajudėję iš Rūklos, pusiaudienį žygeiviai Čiobiškio keltu persikėlė į Širvintų rajoną ir atvyko į Kernavę. „Šiek tiek nerimavome, ar žirgai nepabūgs keltis per Nerį nepažįstamu mechanizmu – keltu. Pasirodo, nerimauta beprasmiškai. Žirgai, įsiklausę į upės šniokštimą, aprimo, sukluso ir visiškai ramiai įveikė persikėlimą per upę“, – pasakojo kita žygeivė Rūta Glumbakienė. Kernavėje Česlovo Marcinausko ūkyje nakčiai įsikūrė visi žygio dalyviai. Aplankę Kernavės piliakalnius bei pabuvę rudens lygiadienio šventėje, žygeiviai nuskubėjo ilsėtis ir rengtis pačiai garbingiausiai žygio atkarpai – kelionei į Vilnių.

Nuo ryto, pajudėję iš Kernavės ir keliavę Vilniaus rajonu, netrukus pasiekė Vilniaus miesto ribas. Žygio dalyviai prisimena, kaip, žygiuodami Pilaitės prospektu, Žvėryno tiltu, Gedimino prospektu bei kitomis Vilniaus gatvėmis iki Katedros aikštės, buvo pasitikti šūksniais, sveikinimais, pagyromis. Kone kiekvienas sutiktas traukė iš kišenių telefonus ir skubėjo įamžinti tokį neeilinį įvykį – raitelių būrį sostinės centrinėse gatvėse. Patys žygeiviai jautėsi pakylėti. Ir ne tik raiteliai, žirgai vieningai sustojo į koloną ir kaip vienas kūnas išdidžiai kaukšėjo miesto grindiniu.

Katedros aikštėje žygeivius pasitiko Lietuvos kariuomenės orkestras ir Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmų vicepirmininkas Algis Baravykas. „Sveikinu Vyčio rinktinės žygio dalyvius, kurie net tris dienas, nepabūgę darganos ir lietaus, pasiekė kelionės tikslą ir pasveikino Lietuvą valstybingumo proga, pagerbė žmones ir žirgus, kūrusius ir kuriančius tautos istoriją. Šis jojimas įprasmino nuo seno neatsiejamą lietuvio ir žirgo draugystę, tradicijas bei kultūrą. Už iniciatyvą dėkoju Lietuvos žemaitukų arklių augintojų asociacijai ir jos pirmininkei Rūtai Šveistienei. Džiaugiuosi, kad ši asociacija yra aktyvi Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmų narė ir saugoja lietuvišką arklių veislę – Žemaitukus. Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmai palaiko senųjų gyvulių veislių saugojimą ir pasisako už paramos programas genetinių išteklių saugojimui. Kadangi šis renginys Vilniuje sutapo su diena be automobilio, manau, kad arklys galėtų būti puiki ir ekologiška ateities transporto priemonė, varoma viena arklio galia“, – sveikinimo gale pašmaikštavo A. Baravykas.

Patys žygio dalyviai džiaugiasi savo bei žirgų ištverme ir tuo, kad gana ilgas kelias įveiktas be didelių incidentų ar traumų. Po įveiktų 150 kilometrų ant balno grįžus namo norėjosi draugauti tik su karštos arbatos puodeliu bei šilta antklode, bet ryte mintys sukosi apie naujus planus ir naujus žygius.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*